Munkaerő-kölcsönzés mint a foglalkoztatás praktikus eszköze

Munkaerő-kölcsönzés mint a foglalkoztatás praktikus eszköze post thumbnail image

A munkaerő-kölcsönzés nagyszerű lehetőség olyan cégek számára, akiknél sok munkavállaló fordul meg, és nincs kapacitás a toborzásra, kiválasztásra, betanítás megszervezésére, különböző adminisztratív és személyügyekre. Olyan esetekben is jól jöhet a munkaerő-kölcsönzés, ha csak átmeneti időre keresik a dolgozókat, és nincs értelme vesződni az állományba vétellel.

Munkaerő-kölcsönzéskor ugyanis a munkáltató szerződő partnere a kölcsönző cég, és ahogyan a diákmunkák esetében is, úgy ebben az esetben is csak maga a munkaterület és az elvégzendő feladat az, amit a helyszínen a munkáltató biztosít, minden más a munkaerő-kölcsönző feladata.

A kölcsönző végzi el a pozícióra alkalmas dolgozó kiválasztását meglévő adatbázisuk és/vagy toborzás segítségével, megszervezi a betanítást, vállalja az összes szervezési feladatot a beosztások nyomon követését illetően, illetve a bérszámfejtés is az ő feladata, így a kölcsönzött munkaerő bérezésének megállapítása és kiutalása is őt illeti, a munkáltató azt összesítve, a kölcsönzés díjával együtt juttatja el a kölcsönző céghez. A munkaerő-kölcsönzés díja költségként teljes mértékben elszámolható, nem jelent adóterhet a munkáltató számára.

Munkáltatói részről további nagy előnyt jelent a kölcsönzés révén, hogy ezáltal van lehetőségük több dolgozót is kipróbálni, teljesítményüket összehasonlítani, és ha egy megbízható munkaerőt találnak, át tudják venni a saját állományukba, és onnantól kezdve főállásban, közvetlenül is foglalkoztathatják.